22. posiedzenie plenarne Sektorowej Rady ds. Kompetencji Finanse

Sektorowa Rada ds. Kompetencji - Finanse - Logo

23 marca 2022 r. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie plenarne SRK SF. W trakcie posiedzenia m.in.:

  • Jednogłośną decyzją posiedzenia plenarnego Rady do grona Rady zostali przyjęci: Pani Wioleta Ciulińska, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów i Bezpieczeństw jako przedstawiciel BS w Płońsku; Pani Paulina Górecka, Dyrektor Compliance w ICBC Bank jako przedstawiciel Sekcji Banków Średniej Wielkości i Oddziałów Kredytowych, ZBP; Pani Daria Albrecht, Dyrektor HR jak przedstawiciel Banku BPS SA, Pan Piotr Krygiel, Prezes Zarządu Fundacji GPW jako przedstawiciel Giełdy Papierów Wartościowych.
  • Uchwałą posiedzenia plenarnego SRK Finanse Prezydium Rady zostało wzmocnione o czwartego Wiceprzewodniczącego. Został nim Pan Bartłomiej Górniak, Dyrektor Pionu HR w Banku Pekao.
  • Przedstawiono informację o statusie Konkurs Pracodawca Jutra 2021: zakończyła się ocena formalna zgłoszonych projektów. Obecnie trwa nabór przez PARP ekspertów do oceny merytorycznej wniosków. Ocenę formalną przeszło pomyślnie m.in. 5 projektów z sektora finansowego, zgłoszonych przez następujące instytucje: Bank Pekao, Bank BNP Paribas, Santander Bank, MoneyGram, Intrum. Zgodnie z regulaminem Konkursu, SRK Finanse, działając poprzez wybraną wcześniej Kapitułę Sektorową, przyzna jedno wyróżnienie sektorowe. Podsumowanie konkursu i gala są zaplanowane na 9 czerwca 2022 r. w Warszawie.
  • Przedstawiono informację, jak sektor finansowy włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Podkreślono potrzebę długoterminowych działań wspierających obywateli i przedsiębiorstwa, które działają na rynku ukraińskim i przedsiębiorców ukraińskich współpracujących z Polską. Przywołane zostały dane z najnowszego raportu BIK nt. zadłużenia kredytobiorców ukraińskich, który obrazuje skalę finansowania. Bardzo ważne będzie przygotowanie do procesów odbudowy Ukrainy w momencie stabilizacji sytuacji. Wskazano, że w okresie od początku wojny sektor finansowy skupił się na doraźnej pomocy humanitarnej obywatelom ukraińskim, w tym pracownikom ukraińskim zatrudnionym przez polskie firmy oraz systemowych rozwiązaniach ułatwiających dostęp do i drożność usług finansowych dla obywateli Ukrainy. Podobnie ubezpieczyciele prowadzący swoje jednostki na Ukrainie pomagały swoim pracownikom w przeniesieniu się z rodzinami do Polski. Podkreślono, że sektor bankowy i ubezpieczeniowy są bardzo mocno zaangażowane w implementację działań pomocowych inicjowanych przez rządu.
  • Odbyły się dwie prezentacje, nt. 5. poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) oraz obszaru skarg i reklamacji w sektorze finansowym (informacja we wcześniejszej części newslettera).
  • Zatwierdzono projekt dorocznej konferencji SRK FINSKILLS 2022 i kierunkowo przyjęto tytuł konferencji: Wielka Rezygnacja czy Nowe Otwarcie. Przyszłość kadr sektora finansowego. Mapa Drogowa. Przyjęto również termin i formułę: 22 czerwca 2022r,. online. Wkrótce więcej informacji na temat wydarzenia.