Przedstawiamy sześć trendów technologicznych, które będą miały wpływ na rozwój firm w nadchodzących latach:
Trend technologiczny #1
Po drugiej stronie lustra: przedsiębiorstwa a metaverse
Angażujące wirtualne doświadczenia, w tym metaverse, szybko zmieniają rolę z rozrywkowej do narzędzia dla biznesu. Coraz częściej firmy budują modele biznesowe wokół możliwości zapewnianych przez „nieograniczoną i wirtualną rzeczywistość”. Wszechświat Internetu może stać się dla firm kolejnym ciekawym miejscem interakcji z klientami, w którym mogą budować ich lojalność, zaangażowanie i testować nowe pomysły. Przewiduje się, że do 2026 r. około 25% konsumentów będzie spędzać co najmniej 1 godzinę dziennie w metaverse, podczas gdy obecnie tylko 30% firm ma dla nich gotowe produkty i usługi.
Trend technologiczny #2
Naucz się ufać sztucznej inteligencji
Skuteczne budowanie zaufania staje się kluczowym wyróżnikiem dla przedsiębiorstw wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI). Algorytmy przejmują zadania podobne do ludzkich, które wykraczają poza podstawowe przetwarzanie liczb. Wchodzą w sferę podejmowania decyzji wynikających z więcej niż prostych reguł biznesowych – opartych o uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. Organizacje, które zmierzają w kierunku większego wykorzystania AI uczą się, że zaufanie jest równie ważne, jak siła czy ilość algorytmów, ponieważ ludzie nie korzystają z tego, czemu nie ufają.
Trend technologiczny #3
Ponad chmurami: okiełznanie multichmurowego chaosu
Przedsiębiorstwa czują się przytłoczone mnogością wykorzystywanych chmur. Nadzieją jest koncepcja multicloud, która w swoim założeniu dąży do zoptymalizowania złożoności środowisk chmurowych, zapewniając pojedynczy panel kontroli, dający dostęp wielu platformom chmurowym do wspólnych usług.
Trend technologiczny #4
Elastyczność jest kluczowa: ważna umiejętność pracowników IT
Kwalifikacje technologiczne bardzo szybko się dezaktualizują. Zatrudnianie pracowników pod bieżące potrzeby nie jest już racjonalną strategią. Doświadczeni liderzy stawiają na elastycznych pracowników oraz możliwość kreowania, doskonalenia i zatrzymywania najlepszych specjalistów. Firmy mogą zapewnić sobie stały dostęp do profesjonalistów, tworząc strukturę organizacyjną opartą nie tylko o umiejętności IT, ale też zdolności interpersonalne, zapewniając jednocześnie atrakcyjne warunki niezbędne do elastycznego rozwoju pracowników w obszarze nowych technologii wewnątrz organizacji.
Trend technologiczny #5
Zdecentralizowane architektury i ekosystemy
Systemy działające w oparciu o technologię blockchain stają się podstawą nie tylko w procesie tworzenia i monetyzacji aktywów cyfrowych, ale również w budowaniu cyfrowego zaufania. Rosnąca świadomość potencjału, jaki oferuje ta technologia, wiąże się ze zrozumieniem jej roli w procesie wzrostu wiarygodności, przynoszącej każdej firmie nieocenione korzyści. Proces ten dotyczy między innymi wykorzystania blockchain w aplikacjach, modelach biznesowych, architekturze IT, systemach, łańcuchach dostaw czy cyberbezpieczeństwie.
Trend technologiczny #6
Łącz i rozszerzaj: modernizacja mainframe nabiera tempa
Zamiast pozbywać się przestarzałych systemów (legacy), przedsiębiorstwa dążą do ich modernizacji i połączenia z nowszymi technologiami. Rozwiązania, które rozszerzają możliwości starych systemów pozwalają organizacjom wykorzystać sprawdzone funkcjonalności w połączeniu z elastycznością i możliwościami nowych technologii. Technologia mainframe gwarantuje kilkudziesięcioletnie wsparcie dla działającego oprogramowania, przez co wiele rozwiązań informatycznych funkcjonuje prawie niezmiennie jeszcze od ubiegłego wieku. Dla dużej części przedsiębiorstw nie do przecenienia są bezsprzeczne zalety technologii mainframe – pojedyncze serwery mainframe nadal oferują najwyższą na rynku wydajność, a także gwarantują elastyczną skalowalność, wysoką dostępność (HA) oraz nieprzerwane działanie w przypadku rozległych awarii (DR). Warto zwrócić uwagę, że sama technologia mainframe ciągle jest rozwijana.
Cały artykuł i raport są dostępne tutaj.